Hledání


Rubriky
 GSM software
 Hardware
  Notebooky
    Asus
 Obecně
 Nokia
 Siemens
 Sony Ericsson
 Alcatel
 Ericsson
 Motorola
 Panasonic
 Philips
 ostatní značky
 Operátoři
 PDA4U.cz
 Digiťáky
 F.A.Q. - dotazy
 Fórum
 GSM banka
 GSM zábava
 Manuály, příručky
 MMS zprávy
 O nás
 Odblokování
 Příslušenství
 Reklama u nás
 SMS zprávy
 Tablet PC
 WAP

Databáze telefonů
 


Porovnání vlastností

Informační servery:
Nabídka práce z domu!

LEVNÁ PŮJČKA!

Jak zhubnout?


Doporučujeme

Počitadla
reklama:

Problémy malého notebooku Asus EEE se zápisem na SDHC paměťové karty

Problémy malého notebooku Asus EEE se zápisem na SDHC paměťové kartyPřipravujeme pro vás obsáhlou recenzi malého ultrapřenosného notebooku Asus EEE (CZ verze), během které ho desítky hodin důkladně testujeme. Během testování jsem narazil na problém, že někdy Asus EEE odmítal cokoli zapsat na 8 GB SDHC paměťovou kartu, případně zapisování trvalo extrémně dlouho. Když jsem zapátral na zahraničních diskusních fórech, zjistil jsem, že tento problém netrápí jen mne, ale i desítky dalších uživatelů. Dlouhé měsíce mnoho z nich popisovalo obtíže s paměťovými kartami, v těch ale problém není. Důvodem je špatná činnost čtečky paměťových karet v situaci, kdy je notebook více zahřátý. 

Během testování notebooku Asus EEE jsem na něm zkoušel v grafickém editoru různé operace, a výsledek práce ukládal jak do interní paměti notebooku, tak i na paměťové karty. Po zhruba půl hodině práce se notebook trochu více zahřál, a aktivoval se větráček. Poté začaly problémy při zápisu nebo mazání na paměťovou kartu, kterou jsem si k Asus EEE pořídil - Patriot SDHC 8 GB. Rychlost zápisu byla řádově v bajtech za sekundu, například obyčejné vytvoření adresáře trvalo zhruba 15 vteřin, mazání souboru bylo záležitostí klidně i půl hodiny, prostě nepoužitelné. Je ale zajímavé, že čtení z karty fungovalo stále velmi rychle bez sebemenších problémů.

Asus EEE, paměťová karta [01]

Původně jsem vůbec nevěděl, že problém se zápisem nastává v souvislosti s teplotou. Několik hodin jsem se hrabal v systému (EEE provozuji na linuxové distribuci Xandros), protože jsem myslel, že se nějak "pokazilo" přidělování oprávnění k SD kartě, ale tam problém nebyl. Poté jsem kartu zkoušel formátovat na různé souborové systémy, ale ani tudy cesta nevedla. Začal jsem tedy pátrat na internetu, konkrétně na největším fóru o Asus EEE - forum.eeeuser.com, kde jsem uviděl třináctistránkovou diskusi o úplně stejném problému.

Problém se týká pouze SDHC paměťových karet (kromě těch psaných níže), čili většiny těch s kapacitou nad 2 GB (což je pravda, protože stará obyčejná SD karta 256 MB mi fungovala bezproblémově za všech okolností). Nejspíš jsou tyto karty citlivější na napětí / proud, a pokud ho není dost, tak odmítají korektně zapisovat. U Asus EEE tento problém nastával při vyšším zahřátí procesoru (to poznáte tak, že se aktivuje větráček). Vypadá to, že čtečka karet v ten okamžik má o něco méně energie, která už nestačí na spolehlivé zapsání dat na SDHC kartu. To přesně odpovídá mým zkušenostem, kdy po zapnutí notebooku zápis fungoval do doby, než se větráček spustil (pokud nemáte spuštěný žádný náročnější program, tak se větráček vůbec zapnout nemusí, zápis na SDHC kartu v tomto případě funguje).

Asus EEE, paměťová karta [02]

Jeden z uživatelů provedl i pokus, kdy zkoušel při zahřátém notebooku zformátovat kartu. To se mu nepodařilo, tak Asus EEE na chvíli dal do ledničky (drsný, ale rychlý způsob, jak ho zchladit), pak ho zapnul, a zkusil formátování znova. Korektně doběhlo na 100 procent. Pokus opakoval další den se stejným výsledkem.

Další z uživatelů přišel na to, že pokud Asus EEE natvrdo přetaktuje (pod Windows XP je na to dostupná utilita eeectl), řeší to problém se zápisem na kartu taky. Asus EEE má sice 900 MHz procesor, ale defaultně běží na 630 MHz. Na těchto 630 MHz je CPU v "Low voltage mode", což má při jeho zahřátí z nějakého důvodu vliv i na čtečku karet. Pokud přetaktujete procesor na 900 MHz, poběží v režimu "Normal voltage", což problém řeší. Má to ale svou nevýhodu ve výrazně vyšším zahřátím notebooku, a o něco větší spotřebě, která se negativně projeví na výdrži baterie.

Asus EEE, paměťová karta [03] Asus EEE, paměťová karta [04]

Samozřejmě že už se uživatelé pokoušeli s tímto problémem kontaktovat i Asus, doteď ale nedošlo k žádnému vyřešení problému (možná proto, že již je na trhu nový model s větším displejem, u kterého už to může být vyřešeno). Zdá se, že je to opravdu hardwarová závada, která nějakým softwarovým patchem opravit nepůjde (kromě trvalého přetaktování). Uživatelé byli odkázáni na použití níže uvedených paměťových karet, uvedených v manuálu a schválených výrobcem, u těch se problém nevyskytuje:

 • Transcend TS2GSDC 4.0G
 • Transcend TS4GSD1500
 • Transcend TS512MUSD
 • Adata TurboSD2.0 4.0G
 • Kingston SD 1.0G
 • Kingston SD 2.0G
 • Kingston SD 4.0G
 • Toshiba SD 256MB
 • Panasonic SD 16MB
 • SanDisk SD 4.0G
 • SanDisk SD 1.0G
 • SanDisk ULTRAII 1GB
 • Canon SD 16MB
 • Pretec MMC 32MB
 • Adata MMC 512MB
 • Transcend TS1GRMMC4
 • Transcend TS512MMCM
 • Transcend TS4GMMC4
 • ADATA SDHC 2.0 8GB
 • Transcend TS4GSDHC6
 • Transcend TS8GSDHC6
 • Toshiba M04GR4W 4G

Asus EEE, paměťová karta [05]

Závěr

Co z toho tedy vyplývá pro uživatele? Pokud máte nepodporovanou SDHC kartu s kapacitou vyšší jak 4 GB, určitě se občas s problémem pomalého / nefunkčního zápisu setkáte. Kartu lze však stále používat pro čtení, tam jsem se v žádné situaci s problémem nesetkal. Pokud na kartu budete chtít cokoliv zapsat, tak buď musíte notebook na chvíli vypnout, aby se zchladil, přetaktovat, nebo použít nějakou externí čtečku karet, kterou k Asus EEE připojíte přes USB. Tak to zatím řeším já, přece jen tak často na ni zapisovat nepotřebuji. V interním disku Asus EEE mám zhruba 1 GB volného místa, což mi bohatě stačí. Kartu používám spíše jako "knihovnu" MP3 souborů, filmů a dokumentů, to jsou věci, které by na disku notebooku jen zbytečně zabíraly drahocenné místo. Notebook lze i připojit do počítačové sítě, a přes ni dokumenty někam uložit.

Problém se zápisem na SDHC karty tu je, uživatelům nejspíš nezbývá nic jiného, než se s ním naučit žít. Společnost Asus je tak trochu z obliga, protože garantuje funkčnost pouze výše uvedených paměťových karet, na což jste upozorněni v manuálu, s reklamací byste neuspěli. Jako nejvhodnější řešení se jeví soubory ukládat na interní disk, a až pokud je potřebujete přenést jinam skrze kartu, tak použít USB čtečku karet. Tento postup funguje na 100 procent s jakoukoli kartou, co externí USB čtečka bude zvládat.

English flag Summary in English
Asus EEE has heat issue with memory card reader. Use only compatible cards.
 
publikováno: 16.06.2008, autor: Martin Šimon
počet čtenářů: 13098
Přidej do: Linkuj si !Jaggni to!asdf.sk
Hodnocení článku:
Dosavadní hodnocení:Ø 4.5 z 2 známek
1 2 3 4 5  
ohodnoťte článek známkou jako ve škole


Související články:

Další související články

Názory čtenářů
17.06.2008, 10:41Zahrivani + touchpadanonym
01.11.2008, 17:28Recenze???anonym
02.11.2008, 08:49   RE: Recenze???Martin Šimon
 
 
Chcete-li odebírat všechny komentáře k tomuto článku na e-mail, zaregistrujte se prosím a přihlašte (vpravo nahoře)
 

vyhledávání na Internetu, v tomto magazínu, nebo v eShopu:

Google
 

reklama
Stránky si právě prohlíží 460 návštěvníků
Přihlášení návštěvníka
username:
heslo:
 
Chci se také zaregistrovat
zapomenuté heslo?

Reklama

Využíváte již rychlé mobilní připojení přes 3G?
 ne, je to příliš drahé (24.1 %)
|
 
 ne, nic takového nepotřebuji (21.3 %)
|
 
 ne, můj operátor ho u nás ještě nenabízí (18.2 %)
|
 
 ano, i když je to dost drahé (17.3 %)
|
 
 ano, cena odpovídá přínosu (18.9 %)
|
 
anketa spuštěna: 18.07.2010
Celkový počet hlasů: 9726

Jiná odpověď
další ankety

Reklama

Nejčtenější články za posledních 7 dní
 Recenze: UMAX Premier DS-4331 - malý digitální šperk pod stromeček (333)
 Megarecenze: Canon PowerShot A510 – zlevňujeme, zmenšujeme, zkvalitňujeme (290)
 Megarecenze: Alcatel OT 756 - stylový telefon pro mladé (271)
 Megarecenze: Canon PowerShot A80 boří představy o lowendu (213)
 Nové přenosné a dokovací reproduktory pro chytré mobilní telefony a tablety (197)


Reklama


Nejčtenější články
 Speciální kódy pro telefony Nokia (363035)
 Sexual Positions - instalujte po 22.00 hodině (269459)
 Aktuální verze firmware všech telefonů Nokia na jednom místě (245085)
 Nokia LogoManager - download verze 1.2.41 + starší a češtiny k nim (224989)
 Jimm česky a zdarma - další ICQ klient pro Java telefony! (202647)

Nejkomentovanější články
 Speciální kódy pro telefony Samsung (1107)
 Zkušenosti s Digi TV (597)
 Notebook Prestigio P157 s novou grafikou ATI Radeon 9700 - testy (553)
 Jimm česky a zdarma - další ICQ klient pro Java telefony! (459)
 Speciální kódy pro telefony Nokia (455)

ReklamaNávštěvnost gsm4U.cz měří iAudit | RSS gsm4U.cz pro Váš server | reklama na gsm4U.cz | jak se stát redaktorem gsm4U.cz
© 2000 - 2016 - KONYTECH s.r.o., všechna práva vyhrazena. | About Us | Design a kód. | ISSN 1214-3022
hostujeme u Web4U.cz