Hledání


Rubriky
 GSM software
 Hardware
 Obecně
 Nokia
 Siemens
 Sony Ericsson
 Alcatel
 Ericsson
 Motorola
 Panasonic
 Philips
 ostatní značky
 Operátoři
 PDA4U.cz
  Hardware
    Komunikátory
 Digiťáky
 F.A.Q. - dotazy
 Fórum
 GSM banka
 GSM zábava
 Manuály, příručky
 MMS zprávy
 O nás
 Odblokování
 Příslušenství
 Reklama u nás
 SMS zprávy
 Tablet PC
 WAP

Databáze telefonů
 


Porovnání vlastností

Informační servery:
Nabídka práce z domu!

LEVNÁ PŮJČKA!

Jak zhubnout?


Doporučujeme

Počitadla
reklama:

Megarecenze: Výborný komunikátor GSmart G1305 Codfish s Androidem, první recenze v ČR!


Megarecenze: Výborný komunikátor GSmart G1305 Codfish s Androidem, první recenze v ČR!Od společnosti Gigybyte Communications jsme na dnešní recenzi získali jeden z jejich posledních modelů komunikátorů, kterým je G1305. Je zajímavý tím, že na něm běží mobilní operační systém Android, v nabídce mnoha komunikátorů této společnosti je to první model s tímto operačním systémem. A je nutno podotknout, že se jim velmi povedl. Za sympatickou cenu nabídne 600 MHz procesor, kapacitní HVGA displej s jemným rozlišením, 5 MPix fotoaparát, GPS, gravitační senzor a podobně. Můžete se s ním setkat i pod jinými názvy, například u našich slovenských sousedů se prodává pod názvem Orange Boston. Po měsíci intenzivního testování se o něm v dnešní recenzi dozvíte vše, co o něm potřebujete vědět. 

Úvod, popis komunikátoru

Úvod

Za poslední roky mi prošla rukama řada komunikátorů a chytrých telefonů, běžících buď na systému Windows Mobile nebo Symbian. Nějaký ten rok jsem používal Windows Mobile, poté jsem dal přednost Symbianu, který mi vyhovoval více. Těšil jsem se proto na setkání s operačním systémem Android, díky společnosti Gigabyte Communications se mi to povedlo, a to u dnes recenzovaného komunikátoru GSmart G1305 Codfish. Myslím si, že na první setkání s Androidem jsem si nemohl vybrat lépe, jde o komunikátor s naprosto perfektním poměrem cena / výkon, byla to prostě láska na první dotyk.

Jak jsem již psal v úvodu, GSmart G1305 Codfish se prodává nejen pod svým originálním názvem, ale můžete ho zahlédnout i u mobilních operátorů, nejznámější z nich je zmiňovaný Orange Boston, dostupný u našich slovenských sousedů. Od GSmartu se liší jen drobnými detaily na krytu a lehce pozměněným prostředím.

Gigabyte GSmart G1305 [07] Gigabyte GSmart G1305 [08]

Popis komunikátoru

GSmart G1305 Codfish je vyroben z černého lesklého plastu, váží 118 gramů i s baterií, a jeho rozměry jsou 116 x 56,8 x 12,4 mm. Perfektně sedí v levé i pravé ruce, nepřevažuje se, palcem vždy dosáhnete na kterékoli místo na displeji. Ten má úhlopříčku 3,2 palců, a rozlišení 320 x 480 bodů (HVGA). Displej je samozřejmě dotykový, používá kapacitní technologii, díky které nepotřebujete pro ovládání dotykové pero, vystačíte si s prsty. Intenzitu podsvícení můžete buď regulovat manuálně, nebo to lze nechat na světelném senzoru. Osobně preferuji manuální regulaci pomocí widgetu na ploše displeje.

Gigabyte GSmart G1305 [06] Gigabyte GSmart G1305 [02]

Pod displejem se nachází čtveřice dotykových tlačítek, v další řadě pod nimi jsou dvě hardwarová tlačítka, jedno pro příjem hovoru, druhé pro ukončení hovoru. Mezi nimi se nachází trackball - ovládací prvek tvořený otočnou kuličkou. Ten je přítomný u mnoha telefonů s operačním systémem Android, mimo pohybu libovolným směrem se dá i zmáčknout. Hardwarová tlačítka i trackball jsou ve tmě podsvícená.

Nad displejem je úzká štěrbina, pod kterou se nachází reproduktor. Drobný otvor mikrofonu hledejte dole, pod klávesou příjmu hovoru.

Gigabyte GSmart G1305 [03] Gigabyte GSmart G1305 [04]

Tlačítko pro zapnutí / vypnutí najdete na horní straně, je docela drobné, proto oceníte možnost zapnutí komunikátoru i klávesami pro příjem / odmítnutí hovoru (najdete to v Nastavení). Mimo tohoto tlačítka je zde ještě 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek. Na levé straně je pod krytkou microUSB port, tímto komunikátor nabíjíte a připojujete se jím k počítači nebo notebooku. Pravá strana obsahuje dvě klávesy pro regulaci hlasitosti a tlačítko spouště fotoaparátu.

Gigabyte GSmart G1305 [05] Gigabyte GSmart G1305 [01]

Zbývá nám už jen zadní strana, na ní je v horní polovině čočka integrovaného digitálního fotoaparátu a vysocesvítivá dioda. Zadní kryt se odstraňuje tak, že nehtem lehce zatlačíte na škvíru na spodní straně, potom už jde docela snadno oddělat. Po krytem se nachází slot na SIM kartu, baterie, a slot na paměťovou kartu (microSDHC).text tohoto článku je rozdělen do více kapitol, zde jimi můžete listovat
 Operační systém Android >>
English flag Summary in English

Review: Excellent communicator GSmart G1305 Codfish with Android!

In today review you can read about latest communicator from Gigybyte Communications company, which is GSmart G1305 Codfish. It is interesting that it runs on a mobile operating system Android, its the company's first model with this operating system. And it should be noted that they is very successful. For the nice price offers 600 MHz processor, capacitance HVGA display with fine resolution, 5 megapixel camera, GPS, gravity sensor, and the like. Maybe you know him and under other names, such as the Slovak our neighbors sold under the name Orange Boston. After a month of intensive testing on it in today's review everything you need to know about it.

Introduction

In recent years, many communicators and smartphones have passed through my hands, running either Windows Mobile or Symbian. Some years I used Windows Mobile, then I prefer Symbian, which suited me more. I was looking forward to seeing Android, thanks to Gigabyte Communications I succeeded, and today reviewed the communicator GSmart G1305 Codfish. I think that gor first meeting with Android, I could not choose a better communicator on the absolutely perfect price / performance ratio, it was just love at first touch.

As I wrote in the introduction, is sold not only under its original name, but you can also catch a glimpse of the mobile operators, the most famous of these is mentioned Orange Boston, available at our Slovak neighbors. From GSmart differ only in minor details of the cover and slightly amended by the environment.

Description of this communicator

GSmart G1305 Codfish is made from black glossy plastic, weighs 118 grams with battery and its dimensions are 116 x 56.8 x 12.4 mm. Perfectly fits the left or right hand, predominates to thumb always reach anywhere on the screen. It has a 3.2-inch display, and a resolution of 320 x 480 pixels (HVGA). It is, of course, touch, uses capacitive technology, because you do not need to control the stylus, make do with your fingers. Backlight can be controlled either manually or leave it on a light sensor. Personally I prefer manual control via a widget on your desktop screen.

Below the display are four touch buttons in the next line below them are the two hardware buttons, one for the reception call one for call termination. Among them is trackball - control consisting of a rotating ball. It is present in many mobile phones with Android, including movement in any direction and can squeeze. Hardware buttons and trackball are illuminated in the dark.

Above the display is a narrow slit, which is located under the speaker. Tiny microphone hole look at the bottom, the key to answer calls.

On / off switch can be found on the upper side, is quite small, so you will appreciate the ability to enable the communicator and the keys to answer / reject a call (you can find it in settings). Outside the button is still 3.5 mm jack for connecting headphones. On the left side under the cover Micro USB port, charging that the communicator and connects them to a PC or laptop. The right side has two volume keys and camera shutter button.

We are left just the spine, for it is in the top half of the integrated lens digital still camera and LED flash. The rear cover is not hard to remove - so that the nail gently pushing the crack on the bottom, then it is quite easy to remove it. Under the cover is a slot for a SIM card, battery and memory card slot (microSD).

Android

GSmart Codfish G1305 runs on Android version 1.6, its first version of Android OS which is actually reasonably usable. In world is now version 2.1 and 2.2, but with version 1.6 you can very well exist. Sure you want to know whether the GSmart G1305 will see an upgrade to a newer version - the unofficial forums communicator Orange Boston emerging user experiences with version 2.1 (I have a feeling that this is a Spanish version of the operator), but everything is just an unofficial way, the official upgrade yet no. However, it is possible that it will ...

Mobile operating system Android is decided to fill a long hole in the market, which dominated until just Windows Mobile. Windows Mobile last perhaps 10 years, still looks almost the same until the onset of the iPhone forced Microsoft in this area do anything. Microsoft's response in this area are desperately slow, the new Windows Mobile 6.5 revealed virtually nothing new, so took the opportunity Google and the Linux kernel built a mobile operating system Android. The speed of the rocket is the way to a large number of new communicators, the annual number of communicators with Android increases by hundreds of percent.

Why Android is so popular you know yourself when the moment trying to work with him. Perfectly designed graphical user interface, everything is very easy to use finger, everything has its own logic, just like a dream.

Smart Pack UI

Pack Smart UI is a software operating system extension, which improves the main desktop display. These areas can be virtually parallel to 9, for each of them can put different icons, or widgets that display some information (clock, weather, calendar, battery, etc.).

In the bottom right is the icon of the sixteen small squares, after touch you will enter the phone menu. Menu can be displayed either as an array of icons, or applications and games in the list below (there is added wastebasket for easy uninstall).

Middle bottom of the desktop is the icon, which when you click, so you get a preview of all nine desktops, and you can easily switch you want.

And yet here we have an icon on the lower right area, click on it to show you a list of recently launched applications.

At the top of the screen you will find classic android status bar which displays information about the signal, battery, time, new e-mails and the like.

Android itself has multitasking, but it has no task manager. Applications are ended as needed, when to start the application does not have enough memory. Task Manager can either install from the Android Market, or instead to install an application that after a certain time (or manually) selected background application terminates. Why do it? Therefore, each application running in the background means lower battery life.

The basic equipment you can find such an email client, web browser, media player, MS Office document viewer, File Explorer, Google Talk, Google Maps, Android Market, an RSS reader, YouTube client, and the like.

Besides applications for Android GSmart G1305 Codfish can work with traditional Java mobile applications (J2ME).

Interesting applications and games for Android

Android for a vast amount of applications and games (I think 50,000), many of them are free (if there is a limited version of the paid product, which lacks some features, or they display ads). You can download easily from Android Market directly from your phone, or store your installation package on the memory card, and then run it.

List of applications for Android, which are very usefull:

 • Advanced Task Killer - kills processes running in the background
 • Bookmarks Backup - backs up / restores bookmarks in your web browser
 • Brightness Level - A widget for easy lighting control
 • CHMI - information about weather, rainfall, etc.
 • Picasa Tool - upload pictures to picasaweb.google.com
 • GReader - RSS Reader
 • c: geo - geocaching
 • Meebo IM - IM client (ICQ, etc.)
 • Solo Lite - simulator of guitar
 • xPiano - simulator gof playing on the piano
 • Keyboard CZ - Czech keyboard
 • tudyNe - an overview of the traffic restrictions
 • CSFD.cz - easy viewing csfd.cz database

The list of exciting games for Android, which you absolutely seize:

 • 4EverFall - fall off the ball as low as possible
 • Abduction! World Attack - jump as high as with cow
 • Basket Ball Lite - throwing the basketball simulator balloon
 • Cubes - a journey between the number of cubes
 • Drop-ball fall as low as possible
 • Head to Head Racing - Online racing game
 • HyperJUmp - jump as high as possible
 • Labyrinth - walk with the ball many labyrinths
 • SpeedX 3D - sci-fi racing game
 • Train - a remake of legendary logic game train
 • Prism 3D - the ball through the maze
 • Bonsai Blast - Zuma remake
 • Blow up - tearing down buildings with dynamite
 • Toss It: Pro - throw with paper
 • Bejeweled - moving diamonds
 • Colorix - folding beads

Battery life, charging

GSmart G1305 is powered by a Li-Ion battery with a capacity of 1230 mAh. Recharges through the USB cable, you can choose whether it will charge via the supplied AC power adapter or USB port on your computer. Fully charge the battery lasts an AC adapter for several hours. When charging or discharging the communicator, not a particularly heated.

Battery life under normal use is between one and two days. If you often surf the Internet, play games, use the GPS and the like, then you will be charged it daily. In very extreme situations where the phone ON nonstop, reach for a charger or twice daily, in continuous use, the screen turned on (the Internet, GPS, or video games) will keep in operation around 4-7 hours.

Battery life a lot also depends on what all of you in the Android operating system running in the background. This operating system is capable of multitasking (parallel run multiple applications simultaneously), and easily becomes the example of a game or a web browser can be run together, then forget you have it running in the background, it is unnecessary current consumption from the battery. The system has no Android Task Manager, where you see what all is running, but it is easy to rectify by downloading the application from the Android Market. Task Manager is there more, I recommend good rated Advanced Task Killer, which is free, we as soon as possible bring his review. Can "kill" unnecessary applications running in the background, and thus extend battery life.

If you are buying your first phone with Android, then from my own experience I recommend to test around during the first week / 14 daysk. At this time you try to install the various applications / games from Android Market, until you find that you really need. Then do a hard reset and easy method to install just the necessary and you have verified applications and games. I had to do even more or less involuntarily, after trying dozens of applications and games has happened to me, that sometimes I have "strayed" 50 megabytes of internal storage memory, and I failed to be renewed or successive uninstall applications. In the finals ceased to function properly launcher (could not be moved between screens, Android throwing error messages), so a hard reset was necessary. After we had available to more than 100 MB (!) Internal memory (total about 150 MB), and the system was much more rapid. After this I have no problems with memory or not stability.

Another way to increase the battery life is to reduce the backlight. Either the control can leave the light sensor, or manually control the intensity yourself. Help you with this, different widgets you place on the surface, two clicks, you can easily switch the backlight. I recommend widget Brightness Level.

If you are on battery life matters more than the reception WCDMA (3G), change the settings in the possibility that the phone will only connect to GSM network. It transitions between GSM and WCDMA (or phone to defeat BTS on different frequencies) for the battery the most "exhaustive".

Specifications, conclusion

GSmart G1305 Codfish is a on hardware side well-equipped communicator, in its price category has no competitor. In it beats Qualcomm MSM7227 processor which can run up to 600 MHz. There you have 256 MB of RAM and 512 ROM. Expect, however, with something to bite on both memory system, so you have a user in the finals of about 150 MB ROM and 64 MB of RAM.

Application for Android to version 2.2 can only be installed in internal memory. This, application developers and gaming fortunately well adapted, and most of them on their possibilities of quite small size (such as a 200 KB - 1.5 MB). For larger projects, there is a possibility in some way (eg by downloading from the Internet) to place data files on a memory card, internal memory remains just a small boot kernel.

In equipment of GSmart Codfish G1305 is a GPS (with AGPS), if you want to use the communicator for navigation, mapping software you'll need to buy separately. Furthermore, it can Wi-Fi (b / g) and Bluetooth (2.0), for connection to a PC or laptop can use the supplied USB cable (see the messenger as another disk drive - mass storage).

You can use it in the GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz networks and third generation 900 / 1900 / 2100 MHz. It supports fast data.

Communicator also includes e-compass and the gravity sensor, because it can easily control many games, or just simply turning the communicator to change the display from vertical to horizontal.

Camera, multimedia

Digital camera on the back of the communicator has a resolution of 5 megapixels. A bit disappointing is that it can not automatically focusing (autofocus), the focus is fixed. The original specifications stated that it has autofocus, it is ready for a lot, which is two-position. From the unofficial information - in discussion boards users have mentioned that when they tried to phone Android 2.1, the autofocus start to work.

Picture quality is rather average, even with good lighting is a little noticeable noise, images are often blurred, for good traction you need a smartphone to keep quite quiet, and the shooting object is not moving much. A few sample photos here in the review, I placed the other albums on Picasaweb:

Picture of a good photo with the communicator can be taken, but it needs a little practice and luck to a very good light. Outside, you can relatively easily, rarely in the interior.

GSmart G1305 Codfish can record video, up to 640 x 480 (VGA).

Photos and videos are stored on a microSD card, do not worry that you will take up precious space in internal memory.

Conclusion

GSmart G1305 Codfish is a great communicator with Android, which is best in price / performance ratio. Offers you a capacitive display HVGA resolution, fast processor, gravity sensor, and enough internal memory for storage applications and games. Its love at first touch, one of the best communicator, that I have tested.

Product webpage

 
publikováno: 06.09.2010, autor: Martin Šimon
počet čtenářů: 21023
Přidej do: Linkuj si !Jaggni to!asdf.sk
Hodnocení článku:
Dosavadní hodnocení:Ø 1.25 z 4 známek
1 2 3 4 5  
ohodnoťte článek známkou jako ve škole


Související články:

Další související články

Názory čtenářů
02.10.2010, 10:02Žádná Megarecenze,jen slátanej popisanonym
02.10.2010, 12:42   RE: Žádná Megarecenze,jen slátanej popisMartin Šimon
12.11.2010, 21:23Neco za neco...anonym
12.11.2010, 21:54   RE: Neco za neco...Martin Šimon
 
 
Chcete-li odebírat všechny komentáře k tomuto článku na e-mail, zaregistrujte se prosím a přihlašte (vpravo nahoře)
 

vyhledávání na Internetu, v tomto magazínu, nebo v eShopu:

Google
 

reklama
Stránky si právě prohlíží 485 návštěvníků
Přihlášení návštěvníka
username:
heslo:
 
Chci se také zaregistrovat
zapomenuté heslo?

Reklama

Využíváte již rychlé mobilní připojení přes 3G?
 ne, je to příliš drahé (24.1 %)
|
 
 ne, nic takového nepotřebuji (21.3 %)
|
 
 ne, můj operátor ho u nás ještě nenabízí (18.2 %)
|
 
 ano, i když je to dost drahé (17.3 %)
|
 
 ano, cena odpovídá přínosu (18.9 %)
|
 
anketa spuštěna: 18.07.2010
Celkový počet hlasů: 9726

Jiná odpověď
další ankety

Reklama

Nejčtenější články za posledních 7 dní
 Recenze: UMAX Premier DS-4331 - malý digitální šperk pod stromeček (333)
 Megarecenze: Canon PowerShot A510 – zlevňujeme, zmenšujeme, zkvalitňujeme (290)
 Megarecenze: Alcatel OT 756 - stylový telefon pro mladé (271)
 Megarecenze: Canon PowerShot A80 boří představy o lowendu (213)
 Nové přenosné a dokovací reproduktory pro chytré mobilní telefony a tablety (197)


Reklama


Nejčtenější články
 Speciální kódy pro telefony Nokia (363035)
 Sexual Positions - instalujte po 22.00 hodině (269459)
 Aktuální verze firmware všech telefonů Nokia na jednom místě (245085)
 Nokia LogoManager - download verze 1.2.41 + starší a češtiny k nim (224989)
 Jimm česky a zdarma - další ICQ klient pro Java telefony! (202647)

Nejkomentovanější články
 Speciální kódy pro telefony Samsung (1107)
 Zkušenosti s Digi TV (597)
 Notebook Prestigio P157 s novou grafikou ATI Radeon 9700 - testy (553)
 Jimm česky a zdarma - další ICQ klient pro Java telefony! (459)
 Speciální kódy pro telefony Nokia (455)

ReklamaNávštěvnost gsm4U.cz měří iAudit | RSS gsm4U.cz pro Váš server | reklama na gsm4U.cz | jak se stát redaktorem gsm4U.cz
© 2000 - 2016 - KONYTECH s.r.o., všechna práva vyhrazena. | About Us | Design a kód. | ISSN 1214-3022
hostujeme u Web4U.cz