Hledání


Rubriky
 GSM software
 Hardware
 Obecně
   O mobilech
 Nokia
 Siemens
 Sony Ericsson
 Alcatel
 Ericsson
 Motorola
 Panasonic
 Philips
 ostatní značky
 Operátoři
 PDA4U.cz
 Digiťáky
 F.A.Q. - dotazy
 Fórum
 GSM banka
 GSM zábava
 Manuály, příručky
 MMS zprávy
 O nás
 Odblokování
 Příslušenství
 Reklama u nás
 SMS zprávy
 Tablet PC
 WAP

Databáze telefonů
 


Porovnání vlastností

Informační servery:
Nabídka práce z domu!

LEVNÁ PŮJČKA!

Jak zhubnout?


Doporučujeme

Počitadla
reklama:

Jak si zřídit Datovou schránku na poště

Jak si zřídit Datovou schránku na poštěPro ty z nás, kteří máme trvalé bydliště jinde než přechodný pobyt a navíc nesnášíme fronty na České poště, byla jistě novinka z pera exministra Langera vysvobozením. Mít zajištěno doručování důležitých písemností v elektronické podobě a nemuset přitom na poštu, to mi od začátku znělo jako rajská hudba. Protože jsem se hned minulý týden pokusil zřídit si Datovou schránku mezi prvními v Česku a to na několika poštách, můžete si nyní přečíst jak to dopadlo. 

Příprava

Při pokusu o to, být konečně vzorným občanem a klientem České pošty ;-) jsem si předem stáhl, vytiskl a vyplnil příslušné formuláře žádostí, které lze nalézt na oficiální stránce Datových schránek. Protože jsem si chtěl zřídit Datovou schránku pro fyzickou osobu, pro podnikající fyzickou osobu i právnickou osobu, vzal jsem si s sebou na poštu všechny tři formuláře, abych celý proces poštovním úředníkům usnadnil a urychlil.

Pokus č. 1 - pošta Praha Modřany

Na této poště jsem si již kvůli práci nechával zhotovit Výpis z rejstříku trestů, takže vím, že jde o (na můj vkus) hodně dlouhý proces, trvající dle slov poštovních úřednic od 6 minut až po 3/4 hodiny. Samotnou brzdou nejsou ani tak starší úřednice ťukající do klávesnice maximálně jedním až dvěma prsty (ty své úkony zvládnou za pár minut), ale obvykle pomalá až téměř nulová odezva vzdálené aplikace.
Proto jsem už nemohl být zaskočen tím, že zatímco u běžné vedlejší přepážky stačila úřednice vyřídit až kolem pěti klientů (sporožiro, důchod, cenné zásilky a podobná agenda), u jediné přepážky Czech Point této velké pošty určené ke styku se státem pořád stál jediný klient. Jako jen třetí ve frontě jsem se po ránu optimisticky jal dělat si pořádek v PDAčku, tedy v mých úkolech a schůzkách na nejbližší dny.
Poté, co se dostal k přepážce Czech Point pán stojící přede mnou jsem si oddychl a poslal další tři důchodce přistupující do fronty za mne k jiné přepážce (s frontou 5 lidí) se slovy, že tam své záležitosti jistě vyřídí rychleji, než u mé přepážky, kde jsme stáli už jen dva.
Za dobrý skutek jsem však byl ihned potrestán, neb si mne zavolala úřednice od přepážky Czech Point a sdělila mi, že pán přede mnou chce dokonce (!) dva výpisy z katastru nemovitostí, což dle jejích zkušeností nebude vyřízeno dříve než za půl, či dokonce za 3/4 hodiny. Tak jestli prý nechci tak dlouho čekat, ať to raději zkusím jindy. No, půl hodiny mého života již jsem tam dnes prostál, ale protože na hodinu a půl celkem už jsem čas ani nervy skutečně neměl, poděkoval jsem úřednici za její radu a odkráčel na jinou poštu.

czebox.cz - chybný certifikát z 2009-07-05

Smutná realita

Jak smutné a pro Česko příznačné je, že i státem zřízený web s demoverzí Datové schránky každému hlásí, že jde o podezřelou stránku, viz obrázek napravo. Nezkušení uživatelé tak raději na podobnou stránku ani nevstoupí a státní úředníci se opět jen budou divit, proč nejsou obyvatelé Česka dostatečně informováni, když oni přece všechno zveřejnili na Internetu :-(. Nemluvě o tom, že stovky tisíc českých seniorů Internet doposud nemají, nebo si s ním zatím neví rady.

Pokus č. 2 - pošta Praha Žižkov

Tato moderněji vyhlížející pošta je mi sympatická i tím, že člověk nemusí stát ve frontě, ale hned u vstupu si vytiskne lístek s pořadím, v klidu si sedne a čeká, až na něj dojde řada. Po chvilce, za kterou jsem se mohl postavit k jednomu ze dvou zde přítomných okének Czech Point mne úřednice požádala, jestli bych si mohl přejít ke druhému okénku, jehož obsluha ještě žádost o Datovou schránku nezpracovávala (zatímco ona již jednu ano), tak ať má možnost si to zkusit. Obdařen velkým pochopením a tolerancí ;-), přesunul jsem se ochotně (i po dnešním pokusu č. 1) ke zmiňované kolegyni a pustili jsme se za pomoci tištěného manuálu do práce.

Žádost o zřízení Datové schránky v praxi

Dvojnásobné zklamání:
Hned na začátku procesu mne úřednice vyvedla z omylu a mnou předložené vyplněné formuláře odmítla se slovy, že stejně nejsou k ničemu potřeba a požádala mne o občanský průkaz. Druhým probuzením ze sna bylo, že o Datovou schránku pro právnickou osobu podle úřednice nemá smysl žádat, neboť ta prý bude každé firmě zřízena automaticky a povinně. Proč je tedy formulář pro právnickou osobu na webu Datových schránek ke stažení jsem s poštovní úřednicí pochopitelně neřešil, to je dílem "bystrých" úředníků Ministerstva vnitra ČR.
Informace o zřízení Datové schránky a s přístupovými heslem k ní mi prý přijdou poštou na adresu firmy, v čemž je však právě zádrhel. Jelikož se k poště zasílané na mé již 11 let fyzicky neexistující "eseróčko" bohužel nemohu dostat, chtěl jsem si Datovou schránku pro právnickou osobu zřídit na poště, neboť zde bych mohl zadat svou kontaktní adresu přechodného bydliště. Takto se tedy zřejmě k Datové schránce mé firmy nedostanu, ale poštovní úřednice byla v tomto směru neoblomná.

První neúspěch:
Pustili jsme se tedy do vyplňování elektronického formuláře alespoň pro fyzickou osobu, což je jedna stránečka a pár údajů, vše tedy proběhne za pár minut. Úřednice poté nechá vytisknout "Žádost o zřízení datové schránky" (tedy co, co jsem přinesl s sebou a ona odmítla), kterou musím podepsat a pak může úřednice odeslat data na centrální server. V tu chvíli nastal problém známý z pokusů o vydání jakýchkoliv výpisů u přepážek Czech Point, tedy mnohaminutové čekání na odpověď centrálního serveru.
Netuším, zda se zpracovávají Datové schránky na stejném serveru jako Katastr nemovitostí, Rejstřík trestů a Obchodní rejstřík (což by byla zásadní chyba), ale aplikace nám i přes evidentně zatím malý počet žádostí o zřízení Datové schránky vůbec neodpověděla a úřednice tedy po čtvrt hodině marného čekání klikla na "zrušit".
Při pokusech o znovuzaložení Datové schránky pro fyzickou osobu server stále hlásil že již to nejde (hláška "dokument již existuje"), ale podle úřednice není možné do procesu znovu vstoupit ani zjistit, zda tedy žádost byla přijata. Vyzval jsem proto úřednici k zavolání na infolinku pošty k Datovým schránkám, která jí svítila na úvodní stránce žádosti. Úřednice byla sice po svých předchozích pokusech skeptická v tom, že by se jí na jakoukoliv infolinku České pošty podařilo dovolat, ale zkusila to, prý proto, že jsem na ni doposud byl tak hodný ;-). Samozřejmě že její volání skončilo bez úspěchu, takže jsem se (doufám že jen prozatím) s Datovou schránkou pro fyzickou osobu rozloučil.

Druhý pokus a vše OK:
Druhý pokus, kdy jsem se pokusil získat alespoň Datovou schránkou pro podnikající fyzickou osobu již naštěstí proběhl zdárně. Po vyplnění druhé žádosti, jejím vytištění a podepsání z mé strany se data podařilo během několika minut na centrální server odeslat, následně mi úřednice mohla vytisknout potvrzení o zřízení Datové schránky a já jsem po 3/4 hodiny trvajícím procesu mohl odejít s úspěšností 33%.

Závěr

Je třetinová úspěšnost u České pošty a státních úřadů obecně úspěchem, nebo zklamáním? Je v pořádku čekat na vyřízení dvou jednostránkových žádostí hodinu a půl? Řešili jste již zřízení Datové schránky a dopadli jste stejně či byl váš pokus korunován úspěchem? Napište nám o tom do komentářů pod článkem.

 
publikováno: 07.07.2009, autor: Jarek Jesenský
počet čtenářů: 11380
Přidej do: Linkuj si !Jaggni to!asdf.sk
Hodnocení článku:
Dosavadní hodnocení:Ø 1.8 z 5 známek
1 2 3 4 5  
ohodnoťte článek známkou jako ve škole


Související články:

Další související články

Názory čtenářů
12.07.2009, 10:15na poště Hradec Králové 12 na první pokus :-)JSM
12.07.2009, 22:09Logika věcianonym
19.07.2009, 02:39   RE: Logika věcianonym
 
 
Chcete-li odebírat všechny komentáře k tomuto článku na e-mail, zaregistrujte se prosím a přihlašte (vpravo nahoře)
 

vyhledávání na Internetu, v tomto magazínu, nebo v eShopu:

Google
 

reklama
Stránky si právě prohlíží 485 návštěvníků
Přihlášení návštěvníka
username:
heslo:
 
Chci se také zaregistrovat
zapomenuté heslo?

Reklama

Využíváte již rychlé mobilní připojení přes 3G?
 ne, je to příliš drahé (24.1 %)
|
 
 ne, nic takového nepotřebuji (21.3 %)
|
 
 ne, můj operátor ho u nás ještě nenabízí (18.2 %)
|
 
 ano, i když je to dost drahé (17.3 %)
|
 
 ano, cena odpovídá přínosu (18.9 %)
|
 
anketa spuštěna: 18.07.2010
Celkový počet hlasů: 9726

Jiná odpověď
další ankety

Reklama

Nejčtenější články za posledních 7 dní
 Recenze: UMAX Premier DS-4331 - malý digitální šperk pod stromeček (333)
 Megarecenze: Canon PowerShot A510 – zlevňujeme, zmenšujeme, zkvalitňujeme (290)
 Megarecenze: Alcatel OT 756 - stylový telefon pro mladé (271)
 Megarecenze: Canon PowerShot A80 boří představy o lowendu (213)
 Nové přenosné a dokovací reproduktory pro chytré mobilní telefony a tablety (197)


Reklama


Nejčtenější články
 Speciální kódy pro telefony Nokia (363035)
 Sexual Positions - instalujte po 22.00 hodině (269459)
 Aktuální verze firmware všech telefonů Nokia na jednom místě (245085)
 Nokia LogoManager - download verze 1.2.41 + starší a češtiny k nim (224989)
 Jimm česky a zdarma - další ICQ klient pro Java telefony! (202647)

Nejkomentovanější články
 Speciální kódy pro telefony Samsung (1107)
 Zkušenosti s Digi TV (597)
 Notebook Prestigio P157 s novou grafikou ATI Radeon 9700 - testy (553)
 Jimm česky a zdarma - další ICQ klient pro Java telefony! (459)
 Speciální kódy pro telefony Nokia (455)

ReklamaNávštěvnost gsm4U.cz měří iAudit | RSS gsm4U.cz pro Váš server | reklama na gsm4U.cz | jak se stát redaktorem gsm4U.cz
© 2000 - 2016 - KONYTECH s.r.o., všechna práva vyhrazena. | About Us | Design a kód. | ISSN 1214-3022
hostujeme u Web4U.cz