Hledání


Rubriky
 GSM software
 Hardware
  Notebooky
     UMAX
     Premio
     Toshiba
     Acer
     Asus
     Fujitsu-Siemens
     HP Compaq
     IBM - Lenovo
     MSI
     Prestigio
     příslušenství
     SW pro notebooky
     VBI
 Obecně
 Nokia
 Siemens
 Sony Ericsson
 Alcatel
 Ericsson
 Motorola
 Panasonic
 Philips
 ostatní značky
 Operátoři
 PDA4U.cz
 Digiťáky
 F.A.Q. - dotazy
 Fórum
 GSM banka
 GSM zábava
 Manuály, příručky
 MMS zprávy
 O nás
 Odblokování
 Příslušenství
 Reklama u nás
 SMS zprávy
 Tablet PC
 WAP

Databáze telefonů
 


Porovnání vlastností

Informační servery:
Nabídka práce z domu!

LEVNÁ PŮJČKA!

Jak zhubnout?


Doporučujeme

Počitadla
reklama:

Intel začne dodávat notebooky "Verified by Intel" - a bude veselo ....

Intel začne dodávat notebooky "Verified by Intel"  - a bude veselo ....Intel se už pár let snaží nebýt prodejcem stále levnějších komponent, ale raději chce nabízet a dodávat komplexní řešení. Na těch jako celku jde více vydělat (lépe se v nich před zákazníkem "ukryje" zisk ;-), než na vysoce konkurenčních součástkách v cenách pár dolarů za kus, takže po zrodu notebookových platforem Centrino už byl jen krůček k tomu, aby Intel začal dodávat notebooky celé. Jak na to šel, co je na postupu Intelu jedinečného a co to přinese nám uživatelům, to se dozvíte v dnešním článku. 

Intel notebook 2006-05 a - front open Představte si, že jste výrobcem automobilů ABCD, obchod se vám po letech dřiny konečně začíná slibně rozjíždět a v tu chvíli vám dodavatel XYZ, jeden z pouze dvou významných výrobců motorů na světě a současně i výrobce podvozků a mnoha dalších součástek oznámí, že si začně vyrábět a prodávat celá auta také on sám. Aby vás to příliš neprovokovalo a vaše značka aut ABCD s motory XYZ nesoupeřila se značkou aut XYZ, budou auta tohoto dosavadního výrobce motorů dodávána do autosalónů bez značky, jen někde dole u motoru bude uvedeno nenápadné "Prověřeno od XYZ".

Ano, nové notebooky dodávané Intelem nebudou mít logo této firmy, maximálně budou označeny jen jako "Verified by Intel". Pro Evropu a tedy i Česko toto logo či certifikaci získali následující výrobci šasí: Asus (viz notebook napravo), Compal (viz dva obrázky notebooku s čtečkou otisku prstu) a Quanta (poslední 3 obrázky dole). Mimo Evropu by měly být dostupné i "Verified by Intel" notebooky od těchto výrobců šasí: Clevo, Foxconn, Gigabyte a MSI.

Intel - Customizable Notebook Panel Zákazník si bude moci zvolit minimálně LCD displej, pevný disk, klávesnici, optickou mechaniku, design šasí (u některých modelů i s možností obrázku na horní straně víka displeje - viz obrázek nalevo) a kapacitu baterie.

Zásadní výhodou pro zákazníky tedy bude téměř absolutní konfigurovatelnost notebooků Intel tak, jak to zatím nenabízí žádná značka na českém trhu.
Dalším benefitem je jistě samotná značka Intel, která garantuje určitou kvalitu výrobku i případného servisu.
Několikanásobnou výhodou by jistě mělo být i bližší propojení Intelu s několika nezávislými a navzájem si konkurujícími výrobci šasí, kteří najednou díky Intelu výrábějí zaměnitelné komponenty! To by mělo snížit ceny komponent na minimum a zároveň omezit riziko, že když nedejbože vyhoří jedna továrna, nejsou pak čtvrt roku dostupné jedinečné výrobky z ní.
Intel má natolik propracovaný distribuční kanál, že by u něj měla být lepší (nejlépe trvalá) dostupnost všech komponent, než to známe u menších výrobců/distributorů, kde často čekáme na dodávky do Česka několik týdnů, poslední dobou u některých značek notebooků dokonce i měsíců :-(.

Nezbývá než doufat, že se Intel při svém dominantním postavení na trhu bude ovládat, půjde vždy jen za přiměřeným ziskem a že i nadále zůstane technickým inovátorem, prodávajícím své produkty za rozumné ceny ...

V letos dodávaných noteboocích od Intelu vždy najdete:

Procesor: Intel® Core™ Duo Processor
Chipset: 945GM (integrovaná grafika), nebo 945PM (externí grafika)
WiFi: již není striktně povolena jen MiniPCI karta Intel 3945ABG, ale možné jsou i Realtek 8111B či Marvel 88E8055

Intel notebook 2006-05 c - touchpad Displej: nejčastěji 15,4" a 14,1" (většinou rozlišení WXGA, dvakrát i WSXGA), jednou i 15" (rozlišení XGA). Smůlu tedy zatím mají zájemci o klasický displej 15" s vysokým rozlišením (SXGA+).
Intel nám jako snad jediný ze všech výrobců notebooků prozradil, kdo vyrábí LCD displeje do jeho notebooků, takže si lze podle čísla modelu (Part Number) vyhledat jeho přesné parametry typu jas, kontrast, úhly pohledu, doba odezvy a pod. (uvádí-li je ovšem výrobce LCD ;-):
výrobce Part Number úhlopříčka
AUO B141EW01 14.1" wide
  B150XG02 15.0" standard
  B154EW01 15.4" wide
CMO N141I1 14.1" wide
  N150X3 15.0" standard
  N154I1 15.4" wide
CPT CLAA150PB03 15.0" standard
  CLAA154WA05 15.4" wide
QDI QD14TL01 14.1" wide
  QD15XL0602 15.0" standard
  QD15TL02 15.4" wide

Intel notebook 2006-05 c - front open Volitelná externí grafika: Nvidia G72M (zřejmě GeForce Go 7400 se 128 MB vlastní paměti). Ani jeden model zatím nemá uživatelsky výměnnou externí grafickou kartu (tedy umístěnou ve slotu MXM či Axiom), takže jakou si při koupi vyberete, taková v notebooku navždy zůstane.

Zajímavou vychytávkou je možná videokamerka ve víku displeje, která v noteboocích šikovných výrobců bývá zejména za účelem videokonferencí a videotelefonování k vidění stále častěji. Včera jsem ji však díky Intelu poprvé viděl se zavírací lištičkou, což jistě potěší mnohé uživatele, kteří by neradi, aby se na ně nějaký hacker kdykoliv přes kamerku díval, aniž byste o tom veděli. Schválně si řekněte, co všechno už jste před otevřeným displejem notebooku kdy dělali (nebo spíš co ne, to bude možná kratší ;-).

Další z velmi užitečných maličkostí je volitelná čtečka otisků prstů (pod TouchPadem, mezi levým a pravým tlačítkem "myši"), umožňující přístup k datům jen povolaným osobám, ale zároveň i velmi zjednodušující správu všech hesel a přístup kamkoliv s heslem (webová stránka, FTP a pod.) jen na jedno přejetí prstu. Zatím nevíme, zda je čtečka biometrická jako u notebooků Lenovo ThinkPad, tedy zda přejíždějící prst musí být živý a na vaší ruce ;-).

Maximální velikost operační paměti (DDRII 533/667 MHz) je kupodivu ve všech zatím představených modelech notebooků Intel pouze 2 GB, přestože mnohé notebooky jiných značek na platformě Intel Napa již nabízejí až nádherných 4 GB. Nový operační systém Windows Vista by prý dle výrobce (Microsoftu) měl běžet i na noteboocích s 1 GB RAM, ale kdo už si z webu Microsoftu stáhl aktuální 4,5 GB beta verzi poznal, že i 1,5 GB RAM může být na slušný chod systému málo. Pak přidáte pár dalších naročnějších aplikací a jak se budou možné až 4 GB RAM hodit ;-).

Pevné disky (2,5"; 9,5 mm) najdeme v sestavách od Intelu klasické PATA (Parallel ATA), ale někdy i SATA (Serial ATA), o velikostech 40, 60 a 80 GB. Rozhraní disků nelze zaměnit! Intel zatím spolupracuje s těmito výrobci disků: Fujitsu, Hitachi a Seagate.

Intel notebook 2006-05 Quanta - left open

Optické mechaniky

si půjde vybrat od následujích výrobců, tyto modely:
Lite-On SSC-2485K (CD-RW/DVD-R Combo), Lite-On SSM-8515S (DVD SuperMulti - včetně DVD-RAM!)
Panasonic UJDA-770 (CD-RW/DVD-R Combo)
QSI SBW-243 (CD-RW/DVD-R Combo), QSI SDW-082K (DVD +/- RW)

V některých modelech najdete Bluetooth, stejně jako někdy i FireWire (IEEE 1394), či ExpressCard slot (menší a rychlejší náhrada slotu PCMCIA). Můžete si také vybrat model s výstupem DVI (digitální na externí LCD monitor či LCD televizor) či S-Video (na televizor).

Klávesnice bude do notebooků Intel dodávána jednotná, černá o rozměrech 300 mm x 109 mm. Zatím je dostupná ve 32 jazycích včetně češtiny.

Intel notebook 2006-05 Quanta - front open Baterie jsou do notebooků nabízeny překvapivě slabé, takže od notebooků "Verified by Intel" nelze očekávat rekordy co do výdrže v práci na baterie. Doufejme však, že když už jde o stroje přímo od tvůrce mobilní platformy (nejdříve Intel Centrino, poté Intel Sonoma a nakonec aktuální Intel Napa = Centrino Duo), mohly by se snad alespoň přibližovat teoretickým hodnotám uváděných Intelem (viz tabulka výkonu a výdrže všech námi testovaných notebooků).
V nabídce jsou zatím jen Li-ion baterie 48,8 WHr (6 článků, 2.200 mAh) a 53,3 WHr (6 článků, 2.400 mAh). Dodejme že dobrým zvykem jsou u většiny notebooků na světě baterie o kapacitě 4.800 mAh ...

AC adaptér je asi jedna z mála komponent, která se Intelu nepodařila sjednotit, takže je ke každému modelu notebooku jiný (od 65 do 90W). Naštěstí jde asi o nejlevnější komponentu, takže by to neměl být problém.

Většina modelů podporuje Intel High Definition Audio.

Hmotnost se pohybuje od 2,4 kg (14,1" modely) do 3 kg (15,4" modely).

Záruka: Intel se zřejmě bohužel bude držet strategie velkých notebookových značek (např. Acer, HP), české podnikatele také bude znevýhodňovat a poskytne jim pouze roční záruku :-(. Koncovým uživatelům musí dle českých zákonů dat 2 roky záruky ...

Intel notebook 2006-05 Quanta - right open Ceny pro Česko zatím nejsou známy, ale mají být konkurenceschopné. Protože jde o stejná levná šasí, používaná výrobci nejlevnějších notebooků na trhu, měly by ceny být dle mého názoru příznívé. Jak však vyplývá z dnešního článku, uvnitř bude výhradně nejnovější mobilní technologie Centrino Duo s dvoujádrovým procesorem Intel Yonah, takže by cena nejlevněších modelů notebooků "Verified by Intel" mohla začínat někde kolem 28 tisíc Kč s DPH.

Naše redakce by měla získat k testům vzorky mezi prvními, hned jak první funkční kusy dorazí do Česka. To by mohlo být cca do měsíce až dvou.

Naše firma vám pak jako Intel Product Integrator samozřejmě nabídne i plný sortiment těchto notebooků, jako vždy za garantovaně nejnižší ceny na trhu. Naší snahou bude už v tu dobu mít v eShopu elektro4U.cz i plnohodnotný konfigurátor těchto notebooků i se všemi možnostmi, jak je bude nabízet Intel.

 
publikováno: 31.05.2006, autor: Jarek Jesenský
počet čtenářů: 14153
Přidej do: Linkuj si !Jaggni to!asdf.sk
Hodnocení článku:
Dosavadní hodnocení:Ø 1.75 z 12 známek
1 2 3 4 5  
ohodnoťte článek známkou jako ve škole


Související články:

Další související články

Buďte první, kdo k článku přidá komentář!
 
Chcete-li odebírat všechny komentáře k tomuto článku na e-mail, zaregistrujte se prosím a přihlašte (vpravo nahoře)
 

vyhledávání na Internetu, v tomto magazínu, nebo v eShopu:

Google
 

reklama
Stránky si právě prohlíží 459 návštěvníků
Přihlášení návštěvníka
username:
heslo:
 
Chci se také zaregistrovat
zapomenuté heslo?

Reklama

Využíváte již rychlé mobilní připojení přes 3G?
 ne, je to příliš drahé (24.1 %)
|
 
 ne, nic takového nepotřebuji (21.3 %)
|
 
 ne, můj operátor ho u nás ještě nenabízí (18.2 %)
|
 
 ano, i když je to dost drahé (17.3 %)
|
 
 ano, cena odpovídá přínosu (18.9 %)
|
 
anketa spuštěna: 18.07.2010
Celkový počet hlasů: 9726

Jiná odpověď
další ankety

Reklama

Nejčtenější články za posledních 7 dní
 Recenze: UMAX Premier DS-4331 - malý digitální šperk pod stromeček (333)
 Megarecenze: Canon PowerShot A510 – zlevňujeme, zmenšujeme, zkvalitňujeme (290)
 Megarecenze: Alcatel OT 756 - stylový telefon pro mladé (271)
 Megarecenze: Canon PowerShot A80 boří představy o lowendu (213)
 Nové přenosné a dokovací reproduktory pro chytré mobilní telefony a tablety (197)


Reklama


Nejčtenější články
 Speciální kódy pro telefony Nokia (363035)
 Sexual Positions - instalujte po 22.00 hodině (269459)
 Aktuální verze firmware všech telefonů Nokia na jednom místě (245085)
 Nokia LogoManager - download verze 1.2.41 + starší a češtiny k nim (224989)
 Jimm česky a zdarma - další ICQ klient pro Java telefony! (202647)

Nejkomentovanější články
 Speciální kódy pro telefony Samsung (1107)
 Zkušenosti s Digi TV (597)
 Notebook Prestigio P157 s novou grafikou ATI Radeon 9700 - testy (553)
 Jimm česky a zdarma - další ICQ klient pro Java telefony! (459)
 Speciální kódy pro telefony Nokia (455)

ReklamaNávštěvnost gsm4U.cz měří iAudit | RSS gsm4U.cz pro Váš server | reklama na gsm4U.cz | jak se stát redaktorem gsm4U.cz
© 2000 - 2016 - KONYTECH s.r.o., všechna práva vyhrazena. | About Us | Design a kód. | ISSN 1214-3022
hostujeme u Web4U.cz