Sony se snaží získat pozici na trhu, kde zatím jednoznačně vede Apple - v prodeji stolních počítačů, které mohou zaujmout místo například ve vašem obývacím pokoji, komponenty se neukrývají v obrovské, nevzhledné počítačové bedně a nahradí vám kromě počítače i televizi, video a DVD přehrávač.
Apple na tomto trhu vede díky svému iMacu, pokud jde o tento druh počítačů, Apple má asi největší zkušenost a díky tomu přesně ví, jak zaujmout zákazníky. Excelentní design je u Applu samozřejmostí, poslední dobou dodává do svých počítačů i kvalitní komponenty (dvoujádrové procesory od Intelu). Poslední věcí, která brání Applu většímu rozšíření je vysoká cena a operační systém OS X. Jak se s tím vyrovná Sony?
Ze začátku Sony nabídne VAIO LT a VAIO LT HD, oba počítače s velkými 22" širokoúhlými displeji WSXGA+ s technologií "floating glass" a "XBRITE-HiColor LCD Technology" pro lepší zobrazení barev, uvidíme jak si poradí například s tolik kritizovanou černou, která dělá LCD monitorům problémy. Jakožto moderní počítač musí mít integrovanou webkameru, VAIO LT nabídne rozlišení 1,3 Mpx. Od Intelu přicházejí dvoujádrové procesory Core 2 Duo. Počítače zatím mají jen 2 GB RAM, jak to bude s rozšiřitelností či změnou komponent ještě nevíme.
Dále je samozřejmostí WiFi adaptér 802.11, podporující nejnovější standard "n", a CableCard slot. Model LT tak umí vše co může domácnost od takového počítače vyžadovat. V podstatě je to výkonný počítač a mediální centrum spolu s HD televizí, to vše v jednom elegantním přístroji. Pro fanoušky dobrých filmů, kteří občas potřebují pracovat na počítači, či si zahrát nějakou hru je to výborná volba.
VAIO LT HD oproti předchozímu modelu s pouze DVD vypalovačkou nabídne Blu-Ray mechaniku a místo Windows Vista Home Premium bude v přístroji předinstalován operační systém Windows Vista Ultimate. Mechanika, stejně jako veškeré konektory a sloty jsou umístěny po stranách tak, aby nenarušovaly design celého počítače.
Oba modely by měly být připraveny k prodeji již v září tohoto roku, základní model LT za cenu 1.900 $, tedy přibližně 39.000 Kč. Částka blížící se 40.000 Kč je ovšem vzhledem k hardwaru poměrně přemrštěná, platí se tak i za konstrukci, design a značku. Ani nemluvě o Sony VAIO LT HD, který bude stát 2.900 $, skoro tak dosáhne ceny 60.000 korun. Rozdíl dvaceti tisíc korun za Blu-Ray mechaniku a Vista Ultimate se mi zdá velmi přemrštěný, nicméně - kdo jiný než Sony by mohl prodávat hardware ještě více předražený, než Apple (nejvyšší model 24" iMacu stojí 47.000 Kč)?
|